Святий Миколай є найбільш шанованим святим в українській народній традиції, захисник та опікун простих людей, які вважали, що молитва до нього обов'язково буде почута. Тому ікона святого була присутня в кожній українській оселі. Найталановитіші художники та прості богомази створювали його образ протягом багатьох віків. Волинські майстри теж неодноразово створювали ікони святого, зображуючи його в традиційний волинській іконописній манері.

Ікона Святого Миколая XVIII ст., що зберігається у фонді Музею історії НаУОА належить до раритетних зразків волинських ікон. Використовуючи традиційні для школи мистецькі прийоми (теплі кольори, усміхнені обличчя), невідомий майстер надзвичайно вдало відтворив святого: його добрі та лагідні риси обличчя створюють образ  покровителя та заступника усіх вірних.

Ікона святителя є цікавим зразком волинської школи, можливо, навіть острозького іконописного осередку, і по праву вважається однією з найцінніших в іконописній збірці НаУОА.

З нагоди дня Святого Миколая колектив Музею історії Національного університету “Острозька академія” бажає, аби Святий завжди оберігав вас та ваші родини та допомагав у добрих справах та нових звершеннях!