6 квітня виповнилося 105 років з дня народження відомої художниці Лідії Іванівни Спаської, яка прославила наше місто та назавжди зберегла любов до його історії та людей в своїх картинах.

Життя художниці пов’язало її з різними містами та країнами. Народилась в Умані, дитинство провела у батьківському маєтку недалеко Луцька, навчалась у Парижі, лихоліття війни переживала в Дубно, а з 50-их років переїхала жити до Острога, який став для неї найріднішим. Саме тут вона створила найкращі свої полотна та отримала визнання як митець.

Творчість Лідії Спаської – помітна сторінка в історії українського жанрового живопису. Вона працювала в різних напрямках (портрет, натюрморт, пейзаж) та техніках (олія, акварель, графіка). Оселившись в Острозі, художниця створила понад 20 картин, присвячених історії міста, написала безліч портретів острожан. Особливою сторінкою творчості художниці є іконопис. Лідія Спаська розписала храми України та Росії, створила велику кількість ікон для різних храмів Острога. Вроджена доброта та щирість художниці стали важливою складовою її творчості. В її картинах відчувається любов до людей та навколишнього світу. Художниця часто малювала квіти, краєвиди Острога, дуже любила малювати дітей. Особлива, виважена та гармонійна кольорова гамма, завжди зрівноважена композиція, відсутність контрастних яскравих кольорів створюють власний професійний стиль художниці, за яким її роботи можна легко вирізнити з-поміж інших.

Ім’я Лідії Спаської пов’язане і з історією відродження Острозької академії. Одна з перших художніх виставок, що відбулась в університеті – була персональна виставка Лідії Спаської. В 1998 році художниця стала переможницею конкурсу на кращий портрет фундаторки академії – Гальшки Острозької. Роботи художниці зберігаються у фонді музею історії НаУОА.