Цього року наш музей реалізовує грантовий проект «Культура в сховищі: відновлення діяльності мистецької галереї НаУОА» (за підтримки УКФ), в рамках якого ми плануємо дати нове життя нашій підземній галереї, яка останні 2,5 роки виконує функції укриття цивільного захисту.
В 2009 році після тривалих реставраційних та ремонтних робіт у господарських підземеллях монастиря капуцинів 18 ст. в НаУОА було відкрито новий виставковий простір – підземну мистецьку галерею. За час своєї роботи вона стала осередком більшості культурно-мистецьких подій, що відбувалися в університеті та місті. Понад 100 виставок, що пройшли в галереї за участі сучасних українських митців резонували також і в області, а їх відвідувачами стали тисячі туристів та гостей університету. Це було також одне з улюблених місць наших студнентів, де вони організовували поетичні вечори, кінопокази, слухали лекції митців, приходили на майстер класи та, навіть, концерти.
Із початком повномасштабної війни в Україні галерея припинила свою роботу, а її зали були переформатовано у сховище цивільного захисту. Наші першо – і другокурсники не зовсім навіть уявляють чому підвали, в які вони приходять під час повітряних тривог всі в університеті називають «галерея». Туристи, що відвідують наш музейний комплекс, зокрема підземелля, чують під час екскурсії фразу «до початку війни у цих приміщеннях функціонувала галерея».
Все ж, попри зміну функцій простору, працівники музею періодично організовували невеликі виставки та заходи. Першим виставковим проектом у воєнний час стала виставка світлин Дмитра Козацького (позивний «Орест») «Азовсталь: світло переможе», згодом виставка та вечір пам’яті Максима Кривцова «Далі: я поверну собі своє життя, обіцяю», відбулося декілька кінопоказів, відкритих лекцій, і, навіть благодійні вечори, проведені спільно з Острозькою школою мистецтв.
Це мотивувало працівників Музею НаУОА створити проект, який би дав можливість відновити діяльність галереї, при цьому приміщення і надалі виконуватимуть функції укриття. Ідею було подано у вигляді грантової заявки до Українського культурного фонду на Лот «Відновлення культурно-мистецької діяльності», яка за результатами конкурсу отримала фінансову підтримку.
Командою проекту було заплановано створити просвітницьку виставку «Острозька академія XVI-XXI: культурні образи та контексти», дизайн якої буде адаптований під специфічний простір виставкових зал галереї. В ідеї проекту – створити новітню інтерактивну експозицію, доступну та цікаву різним категоріям відвідувачів, яка б розповідала про Острозьку академію не лише як навчальний заклад, а як важливе явище в українській культурі. Виставка буде розташована в усіх 4 залах галереї, у кожній з яких буде відтворено одну із епох в історії Острозької академії. Формат виставки не порушуватиме простір приміщення, як укриття, а лише наповнить його. Це і нагадуватиме попереднє призначення простору (галерея), і водночас створить відповідну психологічну атмосферу – ознайомлення з виставкою відволікатиме відвідувачів, знизить рівень психологічної напруги, дасть можливість корисно та пізнавально використати час вимушеного перебування у сховищі. Крім того, в рамках проекту в оновленому просторі також заплановано провести низку заходів.
В даний час колектив музею активно працює над втіленням проекту аби у жовтні презентувати новий креативний простір для студентів працівників та гостей університету та міста.