Відродження Острозької академії – це, насамперед, історії людей, які щиро вірили у цю ініціативу, які присвятили цій справі частину свого життя, які пишалися і любили Острог, знали і популяризували його історію. Особливе місце в історії академії належить Миколі Володимировичу Грищуку, острожанину, міському голові Острога, проректору з АГЧ та викладачу НаУОА, який щиро вболівав за справу відродження міста та його академії.
Згадуємо Миколу Володимировича у 73-ій день його народження.
Микола Володимирович Грищук народився 31 липня 1951 року в м. Острог Рівненської області. Після закінчення середньої школи №1 м. Острога розпочав свою трудову діяльність робітником меблевої фабрики. У 1969 – 1971 рр. перебував на військовій службі, по закінченні якої працював на меблевій фабриці від верстатника до головного інженера. В 1986 році закінчив Львівський лісотехнічний інститут (1986).
Протягом 1988-1998 років Микола Грищук очолював Острозьку міську раду. За цей час Микола Володимирович проявив себе як принциповий керівник, енергійний управлінець. Своєю метою він визначив розвиток та відродження міста в досить складний час перших років становлення незалежної України.
Протягом кількох років очолював асоціацію мерів міст Рівненської обл.
Аби спростити процес прийняття рішень для змін в місті як депутат обласної ради Микола Грищук домігся надання Острогу статусу міста обласного підпорядкування 7 липня 1995. Це дало нові можливості та перспективи розвитку міста.
На поч. 1990-их рр. з метою пожвавлення громадського життя містян при міськраді була створена «Координаційна рада по відродженню Острога» у складі міського голови Грищука М. В., краєзнавця Андрухова П. 3., секретаря ради Захарчук Н. Д., директора Острозького державного історико-культурного заповідника Позіховської С. В., директора Острозької середньої школи № 1 Михальчука М. Т. Була розроблена програма відродження міста, якою передбачалося вирішення низки питань, серед яких і відродження Острозької академії.
“Нелегкий сьогодні час, але, шукаючи вихід, його завжди можна знайти, маючи розуміння і підтримку жителів міста… У нас же є стабільність, що вселяє впевненість у перспективі розвитку міста. Треба лише одне – любити і берегти його, щоденною працею дбати про його добробут, для цього є всі можливості “
(М. Грищук із з статті “Усім нам гуртом працювати на місто” газета Місто 1997 рік)
В 1989 році в Острозі постало краєзнавче товариство “Спадщина”. Очолив його Петро Зотович Андрухов – краєзнавець, історик, популяризатор історичної спадщини Волині та Острога зокрема. Саме йому належить ідея відродження академії в Острозі. Як міський голова Микола Грищук відгукнувся на цю ідею і очолив ініціативну групу по відродженню Острозької академії, а пізніше всіляко допомагав розбудові закладу.
“Проводячи широку і грунтовну роботу безпосередньо з жителями міста, науковцями усіх рівнів з України та скликаючи острожан усього світу до Острога, товариство “Спадщина” та міська Рада робили все для вирішення найважливішої мети – відродження Острозької академії. ”
(З книги М.Грищук “Роль членів територіальної громади у
процесі відродження міст України (на прикладі м. Острога)”)
За підтримки голови міськради М.В. Грищука та завідувача кафедри джерелознавства та історіографії Дніпропетровського університету, доктора історичних наук, професора корінного острожанина М. П. Ковальського «Спадщина» в 1990 році започаткувала проведення наукових конференцій «Острог на порозі 900-річчя», що були підготовкою до святкування 900-річчя Острога. Участь у цих конференціях відомих українських істориків, обговорення та дискусії щодо історії міста, його ролі в розвитку української культури поступово кристалізували та оформлювали ідею відродження діяльності академії в Острозі.
Наполеглива праця робочої групи з відродження Острозької академії не була марною. В 1995 році починаючи з 3 спеціальностей, 100 студентів та порожніх приміщень, академія розпочала свій новий шлях. Протягом усіх років діяльності академії Микола Грищук був тісно пов’язаний з цим закладом.
Після закінчення строку повноважень міського голови, починаючи із 1998 року Грищук М.В. працює проректором з адміністративно господарської частини Острозької академії. За цей період в університеті вдалося значно розширити та зміцнити матеріально-технічну базу.
Під його керівництвом та за його участі було здійснено низку важливих інфраструктурних проектів академії:
- в 1997-2000 рр. було проведено реставрацію найстаріших приміщень університету – старомонастирського корпусу та храму ( комплекс капуцинського монастиря 18 ст.) Ці приміщення, що є пам’яткою місцевого значення, довгий час були занедбані і їх відновлення потребувало багатьох зусиль;
- проведено капітальні ремонти всіх будівель, в яких розташувалась відроджена Острозька академія;
- облаштовано два академмістечка з гуртожитками для студентів університету.
«Нам довелося виконати дуже багато ремонтних і будівельних робіт, адже приміщення теперішньої Острозької академії були у вкрай занедбаному стані. Фактично, ми майже все реалізовували власними силами. Також до цього процесу долучалися перші студенти, які разом з нами вірили в ідею відродження Острозької академії. Я щиро радію, що наша альма-матер з кожним роком стає все кращою. Це результат спільної натхненної праці, завдяки якій Національний університет «Острозька академія» сьогодні є перлиною української освіти і культури»
(зі спогадів Миколи Грищука).
Микола Володимирович як проректор з АГЧ також був залучений до реалізації глобальних будівельних проектів університету:
- будівництва котеджного містечка для професорсько-викладацького складу університету;
- реконструкції спортивного комплексу академії ( міський стадіон та будівництво тенісних кортів);
- будівництва наукової бібліотеки;
- будівництва нового корпусу НаУОА
«Микола Грищук був людиною цілеспрямованою, людиною непересічною, людиною, яка ставила собі високі цілі. Микола Володимирович усе своє свідоме життя присвятив людям. Декілька скликань він був головою Острозької міської ради. На тій посаді із притаманною йому скрупульозністю і настирливістю розбудовував місто і громаду. Однією з найважливіших цілей його життя була Острозька академія. Ідею про неї разом із місцевими мешканцями він відродив, розвинув, залучав людей, які розбудували славетний вищий навчальний заклад»
(Настоятель храму преподобного Федора Острозького Василь Жуковський).
Вже перебуваючи на посаді проректора Микола Володимирович продовжив здобувати освіту і закінчив заочне відділення Національного університету “Острозька академія” за спеціальностями юрист (2001) та державна служба (2006).
Роботу проректора Микола Грищук поєднував з науковою та викладацькою діяльністю. Його дисертаційне дослідження присвячене проблемам місцевого самоврядування.
Микола Володимирович – автор підручників “Основи місцевого самоврядування”, “Нариси історії місцевого самоврядування”, “Охорона праці”, навчально- методичний посібник “Цивільна оборона”.
В 2007 році Микола Грищук отримав почесне звання “Заслужений працівник освіти України”
“Величезне значення має особиста активність людей, особливо, коли вона заснована на їхній свідомій зацікавленості, відчутті відповідальності за хід виіршення справи. А тому необхідний пошук розумного поєднання безпосередньої та представницької демократії з тим, щоб територіально громади від встановленого законодавчо володіння правом на самоврядування фактично здійснювали його”.
(З книги М.Грищук “Роль членів територіальної громади у
процесі відродження міст України (на прикладі м. Острога)”)
У 2017 році Микола Грищук вийшов на пенсію. Його мрії та наполеглива праця реалізувались у Національному університеті “Острозька академія”, який невпинно розвивається і допомагає розвиватися місту, яке любив, і якому все життя служив Микола Грищук
Миколи Володимировича не стало в березні 2023 року.
За час своєї активної роботи в адміністративному секторі міста та університету Микола Володимирович здобув авторитет і повагу серед жителів міста Острога, працівників та студентів Національного університету “Острозька академія. М. Грищук – почесний громадянин Острога. Після його передчасної смерті одна із вулиць міста носить його ім’я.
Його заслуги були відзначені і керівництвом університету відзнаками та нагородами: срібною медаллю князя Василя-Костянтина Острозького та срібно-бурштиновою відзнакою “Острозька академія” ІІ ступеня.
«Микола Грищук був унікальною, непересічною людиною, яка увіковічнила себе ще за життя. Саме завдяки йому Президент України Леонід Кравчук підписав указ про відродження Острозької академії. Під безпосереднім керівництвом Миколи Володимировича будувалися котеджні містечка, бібліотека; демонтувалися площі під новий корпус тощо. Ім’я пана Миколи навічно вписане в історію Острозької академії. Ми завжди будемо пам’ятати про цю надзвичайну людину».
(ректор НаУОА Ігор Пасічник)