Експозиція історії Острозької академії

Експозиція історії Острозької академії  знаходиться в головному корпусі університету та ілюструє історію Острозької академії 1576-1636 рр. та відродженої академії (1994) до сучасності.

На жаль, документального комплексу джерел, які б розкривали вповні історію Острозької академії не збереглося. Аби відтворити і візуалізувати весь перебіг заснування та діяльності академії, в музеї розроблено експозицію, в якій відтворено основні події та етапи в діяльності першого вищого навчального закладу східної Європи.

З оригінальних речей в експозиції представлені монети, кахлі, посуд XVI-XVII ст., знайдені студентами історичної та культурологічної спеціальностей на археологічних розкопках, які проводились під керівництвом археолога Олександра Бондарчука. Історію Острозької академії ілюструють цікаві експонати та портрети її діячів.

Родзинкою експозиції є копія конспекту студента Острозької академії з поч. XVІI ст.  Навчання велося декількома мовами. Студенти або спудеї вивчали грецьку, латинську та церковнослов’янську, а також польську і, можливо, арамейську. Конспект свідчить, що студентські традиції майже не змінилися за 400 років, адже тут є записи з трьох різних предметів:  арифметики, риторики та астрономії. Це цінне джерело для розуміння того, як виглядав навчальний процес в Острозькій академії. 

В музеї зберігається 27-й міжнародний приз “За якість”, яким була нагороджена академія 22 березня 1999 року в Парижі за високу якість навчальних технологій.

Великий розділ музейної експозиції присвячений новітній історії Острозької академії. Тут експонуються укази президентів, документи та фото періоду відродження та становлення академії, подарунки від численних гостей НаУОА.