Експозиція історії Острозької академії

Експозиція історії Острозької академії  знаходиться у старомонастирському корпусі університету та ілюструє історію Острозької академії 1576-1636 рр. та відродженої академії з 1994 р. до сучасності. Доповнює експозицію відтворення інтер’єру кабінету першого ректора академії Герасима Смотрицького.

На жаль, документального комплексу джерел, які б розкривали вповні історію Острозької академії не збереглося. Аби відтворити і візуалізувати весь перебіг заснування та діяльності академії, в музеї розроблено експозицію, в якій відтворено основні події та етапи в діяльності першого вищого навчального закладу східної Європи.

З оригінальних речей в експозиції представлені монети, кахлі, посуд XVI-XVII ст., знайдені студентами історичної та культурологічної спеціальностей на археологічних розкопках, які проводились під керівництвом археолога Олександра Бондарчука. Історію Острозької академії ілюструють цікаві експонати та портрети її діячів.

Родзинкою експозиції є копія конспекту студента Острозької академії з поч. XVІI ст.  Навчання велося декількома мовами. Студенти або спудеї вивчали грецьку, латинську та церковнослов’янську, а також польську і, можливо, арамейську. Конспект свідчить, що студентські традиції майже не змінилися за 400 років, адже тут є записи з трьох різних предметів:  арифметики, риторики та астрономії. Це цінне джерело для розуміння того, як виглядав навчальний процес в Острозькій академії. 

Окрема кімната присвячена новітній історії Острозької академії. Хронологія відродження та розвитку навчального закладу, доповнена указами президентів, документами, фотографіями та подарунками від численних гостей НаУОА.

В музеї зберігається 27-й міжнародний приз “За якість”, яким була нагороджена академія 22 березня 1999 року в Парижі за високу якість навчальних технологій.